UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Dzisiejsza data itp
Login: Hasło:
NIK o ochronie klientów rynku finansowegoŚwiadczenia kanadyjskie przelewem na konto w PolsceNaczelny Sąd Administracyjny stanął po stronie podatnikaNIK pozytywnie o ZUS w roli zakładu emerytalnegoKonferencja: Czarna Lista Barier 2014Sejm przyjął nowe prawo antymonopolowePonad 5 mln deklaracji PIT przez Internet
Strona 1 z 1
ZUS Z-3 - jak wypełnić?
(Kategoria: Kadry i ZUS)
2013-03-05 15:01:06
~sylwia
Witam. po raz pierwszy będę wysyłać zus z3 do zusu za nieobecnoego z powodu choroby pracownika wiec prosze o pomoc.

Nasz pracownik ma 27 lat, ma problemy gastryczne i tak od konca stycznia co chwilę bierze zwolnienie i uzbieralo sie 33 dni. ale nie jest to ciągłe zwolnienie. przychodzi na dwa dni, potem nie ma go tydzien. zatrudniamy 16 pracownikow wiec wyplacamy tylko wynagrodzenie chorobowe, a na zasilek wysylamy dok do zusu. i teraz moje pytania:

1. w puncie 12 gdzie jest tabelka z wynagrodzeniami od kiedy mam te dwanascie miesiecy podac? jezeli tam pisze zeby podac okres 12 miesiecy popredzajacych miesiac powstania niezdolnosci do pracy. podaje tutaj grudzien 2012 bo on pierwsze takie zwolnienie przyniosl w styczniu 2013?., czy podaje luty 2013 - bo od marca zus ma mu wyplacac?

2. my mamy mu jeszcze wyplacic wynagrodzenie chorobowe za 3 dni w marcu i tak czy te dokumenty do zusu wyslac teraz czy dopiero po wyplacie tego wynagrodzenia ? bo tam jest punkt 6. na pierwszej stronie w ktorym wpisuje za jakie okresy pracodawca wyplacicl wynagrodzenie chorobowe?

3. w pkt 8 w zus z3 sa tylko dwie linijki na zwolnienia a ja mam piec tych zla czyli wysylam tylko dwa ostatnie?

4. czy jezeli bedzie przynosil kolejne zwolnienia to odsylac do zusu mam ja czy jego wysylac do zusu?

5. jezeli teraz przyjdzie do pracy to powiezmy ze jak za tydzien znow zachoruje to normalnie tylko zasilek z zusu go obejmuje a my nic juz do konca roku nie placimy?

bardzo prosze o pomoc
pozdrawiam sylwia k
<<< - 1 - >>>

2013-03-05 20:39:12
w puncie 12 gdzie jest tabelka z wynagrodzeniami od kiedy mam te dwanascie miesiecy podac?
podaje tutaj grudzien 2012 bo on pierwsze takie zwolnienie przyniosl w styczniu 2013?

1. Tak, z 12 miesięcy przed styczniem 2013r. (01-12. 2012)

my mamy mu jeszcze wyplacic wynagrodzenie chorobowe za 3 dni w marcu i tak czy te dokumenty do zusu wyslac teraz czy dopiero po wyplacie tego wynagrodzenia ?

2. Od 34 dnia chorobowe wypłaci ZUS, wysłać zwolnienie i z-3 od razu po upływie 33 dni choroby.

w pkt 8 w zus z3 sa tylko dwie linijki na zwolnienia a ja mam piec tych zla czyli wysylam tylko dwa ostatnie?

3.Wpisujesz i wysyłasz tylko te zwolnienia lekarskie za które będzie zasiłek wypłacal zus (te finansowane przez pracodawcę pozostają w zakładzie pracy)

czy jezeli bedzie przynosil kolejne zwolnienia to odsylac do zusu mam ja czy jego wysylac do zusu?

4 Za pracownika odsyła do ZUS pracodawca. Na odwrocie przekazywanego druczku zwolnienia wpiszesz wtedy datę kiedy do Ciebie zwolnienie przekazał pracownik, info że zatrudnienie trwa nadal, pieczątka i podpis.

jezeli teraz przyjdzie do pracy to powiezmy ze jak za tydzien znow zachoruje to normalnie tylko zasilek z zusu go obejmuje a my nic juz do konca roku nie placimy?

5 Finansujesz chorobowe tego pracownika przez 33dni w roku kalendarzowym(liczy się w sumie bez względu czy trwa nieprzerwanie czy z przerwami), od 34 dnia zus.
<<< - 1 - >>>

Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:

Forum podatkowe "Oleńka"

O nas
Regulamin
Cennik
Reklama
Kontakt
Dojazd
RSS
taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl